Zdravá letní obuv - BLESK zdraví 2018
Už se nemůžete dočkat, až celé prázdniny prochodíte v žabkách nebo pantoflích?
Když nejsou nohy správně obuté, odrazí se to brzy na celkovém zdraví.
Při chůzi, kdy si kvůli nevhodným botám ulevujeme a došlapujeme
jinak, než máme, se mění držení těla a páteř dost trpí.
Teplé letní dny svádí k tomu, nazout co nejlehčí
pantoflíčky, nebo prostě cokoliv, v čem noha větrá, co je
obuté za vteřinu a stejně rychle to lze z nohy sundat. Jenže
v takových botách můžeme bez zdravotních následků dojít
pár desítek metrů k bazénu, a ne v nich trávit celé
dny. Jak si v na léto vybrat správnou a zdravou obuv? Na to
jsme se zeptaly Lucie Horákové, lékařky, která se specializuje
na podiatrii a rehabilitaci v Ústí nad
Labem.
Jaké
boty jsou na léto ty pravé?
Veškerá obuv by měla hlavně na noze dobře držet a neškodit. To znamená, že žabky, pantofle a většina modelů plastové obuvi (např. crocsy) nejsou vhodné na delší chůzi. Jsou skvělé k moři, bazénu a na zahradu, ale při delším nošení způsobují často deformity prstů. Je to proto, že na noze samy nedrží a my musíme aktivitou svých prstů zabránit jejich sklouznutí z nohy během chůze. Často pak jejich nositelé chodí po létě do naší ordinace s bolestmi pat a příčných kleneb. Místem, kde má noha být správně fixována, je totiž nárt a kotník, ne přednoží.
Jak vypadá ideální sandál?
Všeobecně pak pro letní obuv platí, že například ploska chodidla by se neměla koupat ve svém potu – tedy že povrch stélky by měl být z lepšího materiálu než je obyčejná "guma". Stélka je nejlepší pružná. Pásky by neměly dělat otlaky na našich prstech, takže jejich šířka by měla být přes jeden centimetr. Opět jako výrobní materiál není vhodný jen obyčejný plast. Pásky na přední části chodidla by neměly vést přes prsty, ale přes základní klouby prstů – to jsou ty mezi nártními kostmi a prvními články prstů nohou. Nejvhodnější boty najdete spíše mezi sportovní obuví, velmi málokdy mezi tak zvanou obuví módní.
Kam v sandálech s ortopedickými vložkami?
Pokud máte ortopedické vložky vyrobené na míru a ulevují od vašich obtíží, pak je možné vybrat ze speciálních řad ortopedické obuvi některou letní variantu a nechat si jeden pár vložek do ní speciálně vyrobit. Pro tyto vložky se volí jiný materiál na povrch než u vložek vkládaných do uzavřené obuvi, takže nestačí jen stávající vložky přendat do letní obuvi. Pokud pro stávající vložky prostě vhodnou obuv nedokážete najít, lze vlepit do letní obuvi alespoň podporu podélné klenby. Ta je běžně k dostání například v prodejnách zdravotnických potřeb.
V čem vyrazit na pěší túru?
Pokud se chystáte do vysokých hor a jste klasický turista, máte výběr jasný – zvolte vyšší pevnou trekovou obuv. Jestliže budete chodit po běžné české krajině, pak máte výběr mnohem širší. Běžná treková nízká obuv má poměrně tvrdou podrážku a je výborná na kamenité povrchy. Pro zdravé nohy pak je možná lepší využít i běžeckou obuv do terénu nebo na kratší výlety běžnou sportovně laděnou volnočasovou obuv.
Náš tip: Lesní či polní cesta jsou ideální k nácviku bosé chůze. Otužíte a posílíte ty svaly na nohách, které při běžné chůzi na tvrdých rovných površích ve městech vůbec nepoužíváte!
BOX: Pravda o bosobotách
Říká se jim barefoot boty, což jsou doslovně přeloženo opravu bosoboty. Lékaři používají název minimalistická obuv. Jsou vyrobeny tak, aby chození v nich nohu co nejméně omezovalo a co nejvíce připomínalo chůzi naboso. "Pokud chceme přejít na minimalistickou obuv, pak musíme hlavně používat selský rozum. Žádný extrém není ve výsledku ku prospěchu. Protože s tímto typem obuvi začneme používat svaly, které v běžných botách moc používat nemusíme, je potřeba hlavně poslouchat své tělo a přecházet na jiný typ obuvi postupně," říká doktorka Horáková. "Navíc zcela jiný mechanismus chůze používáme na rovném umělém povrchu a jiný na povrchu přírodním."
Co z toho plyne?
Nejdříve začněte nohy posilovat a pravidelně po námaze masírovat a protahovat. Teprve pak přejděte na chůzi naboso či v minimalistické obuvi. Opravdu zdravá noha má tuto přechodovou fázi kratičkou.
Dobu nošení postupně prodlužujte.
Zpočátku dávejte přednost přírodním povrchům. Pokud vás kromě svalů budou během přechodné fáze výrazněji bolet i klouby, je vhodné nechat si své nohy odborně vyšetřit.
Často stačí, když vám podolog přidá na míru šité mobilizace kloubů a speciální cviky a nohy bolet přestanou.
Jak to vidí
MUDr. Lucie Horáková, podiatr a rehabilitační lékař
Kam si jít koupit letní boty?
Já svým klientům neradím kam jít, ale co koupit. Dám jim do rukou "osahat" vhodnou obuv a popíšu, co přesně právě oni potřebují. Pokud přesto trvají na konkrétnějším doporučení, mám zkušenost, že kvalitní sportovní boty i sandály bývají ve sportu - Merrel, Salomon apod. Pro děti jsou dobré značky Superfit, někdy Protetika. Zdravotní obuv radím nakupovat u značek Varomed, Schein - větší výběr je v Německu, u nás jen ve zdravotních potřebách. V Deichmannu mají zdravotní řadu Medicus. Boty Rieker se širokou špičkou nebo společenské Tamaris taky jdou, záleží na konkrétním střihu.